Proslava Dana Europe na Mariahilfer Straße u znaku hrvatske škole u Beču
Duo Bossa Noga je zasvirao U subotu, 9. svibnja 2026., ogranak Matice hrvatske u Beču i Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Austriji sudjelovali su u proslavi Dana Europe na bečkoj Mariahilfer Straße prigodnim glazbenim programom i hrvatskim informativnim štandom. Manifestaciju tradicionalno organiziraju udruga Vienna goes Europe i Europska mladež Austrije u suradnji sa 6. bečkim okrugom Neubau i organizacijom EUNIC Austria, mrežom nacionalnih kulturnih instituta zemalja Europske unije u Austriji. Na hrvatskom informativnom stolu posjetitelji su mogli upoznati hrvatsku kulturnu i turističku ponudu te dobiti informacije o djelovanju hrvatskih udruga, ponajprije Matice hrvatske Beč, udruge Obzor, Hrvatskog centra, Žene-STEM-Beč i Školskog društva Rešetarić. Predstavljeni su i programi jezičnih tečajeva za djecu, mlade i odrasle koje organiziraju udruga Obzor i Hrvatski centar, a najveće zanimanje pobudio je projekt Školskog društva Rešetarić „Dvojezični školski sustav u Beču“ pod geslom „Hrvatski i njemački od vrtića do mature“. U glazbenom programu na središnjoj pozornici publiku su oduševili mladi hrvatski glazbenici s bečkom adresom, Ivona Dominik na saksofonu i Jakov Golubić na gitari koji nastupaju kao duo Bossa Noga. Izveli su etno balade i hrvatske hitove u modernim aranžmanima, poput „Vehni, fijolica“, „Moja diridika“ i „Jabuke i trešnje“ Ive Robića. Sudjelovanjem u ovoj manifestaciji hrvatska zajednica u Beču uz podršku hrvatskog veleposlanstva još je jednom potvrdila svoju aktivnu ulogu u kulturnom životu grada, predstavivši aktivnosti udruga i mlade umjetnike u raznolikom europskom kontekstu. Tekst: Adrijana Markon Jurčić Fotografije: Matica hrvatska Beč, Veleposlanstvo RH

